Dzisiaj post dla mnie z jajem 😉

 Dlaczego? Dlatego, że długo nie wierzyłam, że ten post może komuś pomóc! Umówmy się – nie wszyscy muszą pamiętać z  podstawówki czym jest głoska! ALE! Jak zobaczyłam w statystykach w słowach kluczowych ciągle powtarzające się zapytanie „co to jest głoska” to wrodzona jadowitość nie pozwoliła mi nie zareagować:))
Literę widzę oraz piszę, a głoskę wymawiam. Definicja słowa "głoska".
LITERĘ CZYTAM ORAZ PISZĘ, GŁOSKĘ WYMAWIAM ORAZ SŁYSZĘ.
I tyle z definicji :))

Liter w alfabecie polskim mamy 32:
A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż

głosek trochę więcej, bo wszystkie dwuznaki tworzą głoski:
SZ CZ DŻ RZ CI ZI NI DZI DŹ.
Zatem w wyrazie OKO mamy 3 litery i 3 głoski, ale w wyrazie KASZA mamy 5 liter i 4 głoski: ka[sza]a. W wyrazie DZWONEK mamy 7 liter i 6 głosek.
Zabawa zaczyna się przy głoskach miękkich i zmiękczonych. Głoski miękkie to te, które znamy: [ś, ź, ć, dź, ń, si, zi, ci, dzi, ni], ale także [ki, gi, chi]!!! Głoski zmiękczone to [pi=p`, b`, w`, t`, d`, l` b` m`], ale również [c`] np. w wyrazie [circa = łac. około].
Jak ktoś chce wiedzieć jak powstaje głoska, to zapraszam na ten post.
I tyle w temacie :))

Komentarze

  1. co do głosek zmiękczonych p’, m’, l’ itd… Są dwie szkoły. Zatem Chciałabym uczulić na zapoznanie się ze sposobem, jaki wprowadzony jest w szkole 😉

    W Krakowie uczyłam się fonetyki w sposób podany w poście. W Gdańsku już tych miękkich nie ma. Może warto byłoby zaapelować do językoznawców, aby ten system jakoś ujednolicić?…

  2. @ Edyta, a jak wprowadzasz w szkole?
    Korzystam z podręczników WSiPu i tam wprowadzam głoski zmiękczone np. w wyrazie wiadro wi-a-d-r-o. W wyrazie zima zi-i-m-a. Naprawdę jest do tego jakaś inna filozofia?

  3. Rzeczywiście.
    Ale w moim podręczniku dla klasy IV (WSiP) jest wyraźny podział na miękkie i zmiękczone takie, jak we wpisie. Pewnie dlatego, że to starsza klasa.

    1. Każdy podręcznik do nauki gramatyki opisowej języka polskiego, który znam tak podaje, m.in. Bąk czy Strutyński.

  4. Kontynujemy nasz cykl prezentowania nowych, ciekawych blogow firmowych. Dzisiaj zapraszamy Was do zglebienia tajnikow swiata logopedii. Rozmawiamy z Katarzyna Czyzycka, ktora jest autorka i redaktorka bloga „ Gloska – z punktu widzenia logopedy ”

    1. Dzi-i-a-ł-k-o-wi-i-e-c. Że 10
      Wg tego co teraz uczą ma być niby tak.
      Za moich czasów w szkole było
      Dzi-a-ł-k-o-w-i-e-c czyli 9
      I weź bądź mądry…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress