Często czytam maile czy posty na forum sfrustrowanych i zmartwionych rodziców, którzy pytają mnie czy innych rodziców na forach, jak wychowywać w dwujęzyczności dziecko z alalią/afazją/autyzmem itp.

Pomijam sens pytania na forach rodziców, którzy:
a) wychowują w dwujęzyczności, ale co to „alalia” to pojęcia nie mają (niech się cieszą!!),
b) wiedzą, co to alalia, ale dwujęzyczności wprowadzać w życie nie musieli.

I teraz mój krótki wywodzik 🙂

To, jak będzie rozwijało się dziecko z podanym wyżej zaburzeniem zależy od:

  • stopnia „głębokości” zaburzenia,
  • czasu ekspozycji na języki dziecka,
  • konieczności użycia obu języków przez dziecko,
  • indywidualnych cech charakterologicznych dziecka,
  • wieku dziecka,
  • oraz wieku, w jakim mowa pojawiła się (o ile się pojawiła),
  • różnych wskazań wyników badań medycznych.

Jaki z tego wniosek?

Nie ma czegoś takiego jak „recepta na dwujęzyczne dziecko z alalią” czy „dwujęzyczne dziecko ze spectrum autyzmu”. Kiedy czytam na blogach, że każdy autystyk może być dwujęzyczny, to ręce załamuję i zastanawiam się czy ten ktoś, kto o tym pisze wie, co kto to jest „osoba autystyczna” i czy taką osobę widziała kiedyś na żywo (najlepiej jako małe dopiero co zdiagnozowane dziecko) czy tylko czytała w mądrych książkach.  Albo jakie pojęcie ma o dwujęzyczności. Oczywiście, że są osoby autystyczne dwujęzyczne i sama takie dzieci prowadzę! Ale nie zmienia to faktu, że zawsze ZAWSZE decyzja o dwujęzyczności dziecka w przypadku zaburzenia zależy od warunków przedstawionych powyżej. I nie można ich tak po prostu zignorować.

Kochani Rodzice dzieci dwujęzycznych z zaburzeniami mowy!,

Idźcie na terapię do logopedów, którzy dwujęzycznością się zajmują. Dołączam się bowiem do apelu Kamili. Żeby poznać dwujęzyczność, trzeba w niej przebywać dłużej niż dwa tygodnie na wakacjach. Żeby poznać zaburzenie, trzeba z nim pracować inaczej niż nad korekcją głosek.

thermometer-833085_1920

Komentarze

  1. Pani Kasiu, a czy prawdą jest, że dzieci z cechami zbliżonymi do zespołu Aspergera mają lepszą skłonność do przyswajania języków obcych?

    1. Pytanie podstawowe: co to jest zdolność przyswajania języków? Być może rzeczywiście lepiej zapamiętują słówka czy frazy, ale czy umieją używać adekwatnie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress