Superman, Kobieta-Kot, Atlantyda, gruszki na wierzbie i idealni rodzice – nie istnieją. Jeśli maniakalnie będziemy dążyć do ideału, prawdopodobnie zmarnujemy czas swój i naszego dziecka. Rodzicielstwa nie da się opisać. Wiąże się z nim cały wachlarz emocji, zarówno tych dobrych jak i złych.

Kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko, cały świat budujemy na nowo. Zmieniają się nasze potrzeby, cele i plany. Niespodziewanie odkrywamy w sobie zupełnie nowe talenty i cechy. Przełomem staje się fakt, że oto z dnia na dzień, zostaje nam nadana zupełnie nowa tożsamość. Teraz nie jesteśmy już tylko florystą, sąsiadką, mężem czy żoną, teraz przede wszystkim jesteśmy rodzicami. Myślę, że nie jest błędem powiedzieć, iż w byciu rodzicem zawsze się debiutuje, nawet jeśli mamy więcej niż jedno dziecko, bo każde jest przecież innym człowiekiem. Nie można zatem wypracować sobie uniwersalnego schematu postępowania.

Mimo to istnieją pewne wzorce (społeczne i kulturowe), które definiują jak powinien wyglądać i zachowywać się idealny rodzic. Powszechnie i bezmyślnie lansowany jest w mediach obraz takiego super-rodzica. Super-Mama na przykład, to kobieta spełniona, której z twarzy nie znika promienny uśmiech. Chadza w wysokich szpilkach i kusych spódnicach. Choć jest tuż po porodzie, to nie ma problemu z nadwagą, zawsze natomiast ma pełny makijaż i nigdy nie narzeka. Z radością zatem zmienia pieluchy, a ubranka jej idealnego berbecia rażą oczy śnieżną białością. Tak wygląda obrazek, a jak wygląda życie?

Rodzicielstwo to wielka radość, spełnienie, miłość. Ale rodzicielstwo to też nieprzespane noce, trudne decyzje, troska. To normalne, że czasem pojawia się zmęczenie, złość, irytacja. Nie wolno tłamsić takich emocji, a w gorsze dni myśleć o sobie „jestem złą matką/złym ojcem”, bo to nieprawda. Ważne jest aby pamiętać, że podstawą udanych relacji z każdym człowiekiem, w tym także z naszym dzieckiem – jest uczciwość. Nie jest możliwe abyśmy 24 godziny na dobę, 365 dni w roku byli w pełni sił, uśmiechnięci i abyśmy nigdy nie mieli gorszego dnia. Wspaniale, jeśli spełniamy się w roli rodzica ale nie oszukujmy swojego ciała. Organizm wie czego potrzebujemy. Raz na jakiś czas naprawdę musimy odpocząć, bo jeśli nie będziemy mieć sił, jeśli wypalimy się w roli rodzica, to nie będziemy w stanie opiekować się naszym dzieckiem. Uczyć go, motywować, towarzyszyć mu. Spełnianie naszych potrzeb, dbanie o nasz organizm, jest niczym innym, jak troską o dziecko. Bo zdrowa mama i tata, szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko. Dbając o siebie, o nasz komfort fizyczny i psychiczny, nie jesteśmy więc złymi rodzicami tylko mądrymi rodzicami. To, że czasem poprosimy o pomoc w opiece nad dzieckiem babcię czy dziadka, to że czasem powiemy dziecku: „Przepraszam. Kocham cię, ale muszę się wyspać.”, nie oznacza, że stajemy się wyrodną matką, czy też zimnym ojcem. To nie jest ujma, jeśli korzystając z pomocy w opiece nad dzieckiem, w tej wolnej chwili poświęcimy czas sobie: weźmiemy długą kąpiel, zapalimy świece, zrelaksujemy się, pójdziemy do teatru czy po prostu się zdrzemniemy.

Komfort rodzica jest szalenie istotny także w pracy terapeutycznej. Bez Was- Drodzy Rodzice – nasza praca (terapeutów, logopedów, psychologów, pedagogów) nie byłaby możliwa. Bez Was i Waszej współpracy jesteśmy jak dzieci we mgle. Potrzebujemy Was aby być w stanie pomóc Waszemu dziecku. Wszak – terapia rodzicem stoi. Nasz sukces jest Waszym sukcesem. Dziękujemy Wam za Waszą pomoc! Za Waszą wspaniałą pracę z dzieckiem, którą wykonujecie każdego dnia, bez względu na wszystko.

Życie toczy się w zastraszającym tempie. Przed nami stawiane są wymagania: być dobrym rodzicem, spełniać się zawodowo, być miłym sąsiadem (bo inaczej nie wypada), znać się na wszystkim. Żeby nie zwariować trzeba znaleźć czas, aby odpocząć. Kochani Rodzice pamiętajcie, że jesteście dla swojego dziecka najwspanialszymi rodzicami, jakich mogło sobie ono wymarzyć. Pamiętajcie, że dziecko instynktownie wyczuwa wasz nastrój. Jeśli jesteście zmęczeni i nieszczęśliwi, ono także nie będzie się dobrze czuło. Dlatego wyrzućcie do kosza lansowane wokół ideały i dajcie sobie szansę. Zaufajcie swojemu instynktowi, słuchajcie, co mówi Wasze ciało. Dbajcie o siebie. Każda mama i tata potrzebują czasem przerwy.

AUTOR:

Hanna M. Górna – pedagog, logopeda kliniczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress