Na forum Edukacji Domowej właśnie toczy się dyskusja o tym, czy język angielski w przedszkolach szkodzi czy nie szkodzi dziecku. Padają przeróżne argumenty. Najbardziej podobają mi się takie: „Ja do dziecka od zawsze mówię po angielsku i jakoś mu to nie zaszkodziło” lub też „czy małżeństwo polsko – angielskie ma sobie odpuścić naukę angielskiego, bo to szkodzi polskiemu”. I już nie mam ani energii, ani siły, żeby po raz setny tam odpisywać, więc opiszę tutaj tę kwestię. Może ktoś stamtąd tu zajrzy?

Od razu zaznaczam: ten post NIE JEST o definicji dwujęzyczności, więc pod spodem darujmy sobie pytania w stylu „Czy angielski pisarz żyjący w Chinach i piszący po chińsku jest dwujęzyczny czy nie?” Piszemy tylko o dzieciach. Polskich dzieciach w Polsce.

Zacznijmy od podstawowej rzeczy język można nabyć lub się go nauczyć. Język nabyty to taki, który słyszymy od ludzi dookoła siebie i na podstawie rozmów z nimi, przejmujemy niejako tenże język. W praktyce oznacza to tyle, że
a) dziecko w rodzinie mieszanej nabywa język mamy i taty (jeśli oboje mówią do dziecka w swoim języku),
b) dziecko w rodzinie jednojęzycznej na emigracji – maluch nabywa język w otoczeniu np. w przedszkolu
c) polskie dziecko w Polsce nabywa dwa języki w przypadku, kiedy mama i tata są jednej narodowości, ale jedno (lub oboje) mówią do dziecka w innym języku (np. Polacy po angielsku)
d) dziecko idzie w Polsce do brytyjskiego przedszkola, gdzie przynajmniej jedna z pań cały czas mówi tylko po angielsku.
Dodać należy, że aby dziecko nabyło jakiś język musi być właściwej tzw. „ekspozycji”, czyli powinno w ciągu dnia mieć dostatecznie dużo danego języka. Nabywanie jest naturalne, maluch uczy się poprzez interakcję z innym człowiekiem w prawie każdej sytuacji – zarówno przy jedzeniu, jak i na spacerze czy w toalecie. Język nabyty często nazywamy językiem pierwszym/drugim/trzecim.

Natomiast w przedszkolu/szkole/na kursach uczymy się języka obcego. Nauka ta odbywa się regularnie po trzy/cztery/sześć godzin w tygodniu i najczęściej nie ma nic wspólnego z nabywaniem, mimo że pani mówi do dzieci tylko po angielsku. Bo i tak dziecko tego języka na co dzień w interakcji nie używa. Taki język – wyuczony – nazywamy językiem obcym. Gwoli wyjaśnienia – język obcy może kiedyś stać się językiem drugim.

Czy warto uczyć malucha języka obcego? 
Zależy jakiego malucha 🙂 Jeśli jesteśmy z partnerem tej samej narodowości i mamy niemowlaka w domu to nie słuchajmy bzdur, że dziecko osłucha się z językiem, jeśli będzie słuchało bajek w TV po angielsku czy piosenek w tym języku. Zresztą wiecie, ze jestem przeciwna TV dzieciom do 3.r.ż. Nie osłucha się – słuch fonemowy kształtuje się w tym czasie w mózgu malucha, a piosenki z odtwarzacza w tym nie pomagają (chyba, że sami śpiewamy od czasu do czasu) 😉 Natomiast jeśli mamy w domu 4latka, przedszkolaka, z wadą wymowy – zwalczmy najpierw tę wadę, a potem posyłajmy na angielski, co? Pozwoli to dziecku na niejakie usystematyzowanie głosek w głowie. Jeśli mamy 4latka niemówiącego, to chyba znacie moje zdanie? Do logopedy marsz! nie na angielski!
Ale jeśli mamy w domu zdrowego przedszkolaka bez problemów logopedycznych i bardzo chcecie go wysłać na angielski – wysyłajcie. Na zdrowie! Pamiętajcie tylko, że udowodniono, że „wczesne rozpoczęcie nauki języka obcego – samo w sobie – nie gwarantuje lepszych wyników, niż późniejsze nauczanie” (Fachman 1975:245-253; Snow 1978: 1114-1128), dlatego prawie wszystkie kraje w Europie wprowadzają obowiązkową naukę języka obcego dopiero w wieku około 6 – 7 lat 😉 I że nieuczący się w przedszkolu angielskiego uczeń w trzy miesiące dogoni tego, który się uczył „od niemowlaka”.

Ale – jeśli dziecko bez deficytów logopedycznych i chce, to czemu nie… ?:) Miejmy tylko świadomość, że w tym wieku angielski to zabawa słówkami, nie nauka języka.

IMG_0180

Nie ma komentarzy

  1. Mnie w tym pomyśle przedszkolnym martwi to, iż nauczyciele raczej nie będą przeszkoleni z metodyki nauczania MAŁYCH DZIECI!!!! Jakby sobie TYLKO śpiewali, budowali proste dialogi, byłoby super. Ale ja przewiduję naukę słówek…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress