Tyle, co ja napisałam już o analizie i syntezie wzrokowej, to chyba nie napisał nikt. Normalnie można z tego doktorat zrobić, a nawet i habilitację 😉 Ale ponieważ widzę, że ta funkcja nadal kuleje u większości dzieci, to napiszę sobie jeszcze raz 😉 A nawet ćwiczenia podrzucę.

Dla przypomnienia napiszę, że analiza i synteza wzrokowa to jedna z podstawowych funkcji poznawczych warunkujących naukę czytania i pisania u dzieci. Dzieci, u których ta funkcja jest zaburzona napotykają trudności w rozpoznawaniu sylab, całych wyrazów. Mają problemy z odróżnieniem liter podobnych np. [C] i [Ć], [l], [ł], [t]. Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej to, mówiąc mniej naukowym językiem, umiejętność rozłożenia obrazu na czynniki pierwsze, a potem złożenie go na nowo. Stymulowanie analizatora wzrokowego wpływa na pozostałe funkcje poznawcze.

Większość z Was wie, że ćwiczenia analizy zaczynamy od materiału tematycznego, czyli rozcinamy obrazek na dwie/trzy/cztery części po linii prostej i pozwalamy dziecku złożyć. Dopiero potem przychodzi czas na materiał atematyczny (więcej o analizie tutaj!). W styczniu 2015 roku pokazywałam Wam jak łatwo zrobić mozaiki do ćwiczeń analizowania. Dostałam potem naprawdę wiele wiadomości, że mozaiki super, ale 1) za długo się je robi, 2) nie macie pomysłu na wzory. Dlatego dzisiaj podrzucę Wam i wzory (będzie ich 18) i klocki mozaikowe do pobrania. Ale – pamiętajcie – wydrukowane na miękkim papierze klocki są naprawdę gorsze od tych, które pokazywałam w styczniu. 🙂

Analiza i synteza wzrokowa. Układanie mozaik o różnym stopniu trudności pomaga ćwiczyć analizę i syntezę wzrokową.

A teraz kliknijcie TUTAJ. Traficie na 28stronnicowy plik z klockami i wzorami. Klocków każdego rodzaju jest po dziewięć, wzorów – osiemnaście i jedna pusta plansza.

Jak się bawić?

1. Musicie wyciąć klocki 🙂

Przygotowałam je dla małych i dużych dzieci 🙂

Dla najmłodszych macie klocki białe i czarne.

Analiza i synteza wzrokowa. Kwadraty biały i czarny. Ćwiczenie analizy.

Dla starszych dzieci – zgodnie z poziomem trudności – paski

Pasek dla starszych dzieci. Analiza i synteza wzrokowa może być ćwiczoną za pomocą mozaik.

trójkąty

Analiza i synteza wzrokowa na trójkątach.

kwadraciki

Analiza i synteza wzrokowa na małych kwadratach czarno-białych.

i kopertki 🙂

Koperty do ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej.

2. Proponuję także wyciąć wzory – wtedy dziecko patrzeć będzie na wzór, a nie kartkę dookoła.

Zabawy z dwu- i trzylatkiem powinny polegać głównie na tym, że mama układa jakiś wzór 3- lub 4klockowy na stoliku/dywanie/parkiecie, a dziecko MAJĄC DOKŁADNIE TYLE SAMO KLOCKÓW W RĄCZCE, ile użyte jest we wzorze, odwzorowuje go 😀

4latki powinny sobie spokojnie dawać radę ze wzorami ze stron 11-13 z pliku.

5latek zapewne pobawi się też wzorami paskowymi (str. 14-16) i powinno mu się udać je ułożyć.

6latek da radę złożyć wzory aż do strony 19 🙂

A wszystkie starsze dzieci powinny sobie radzić z trudniejszymi wzorami aż do strony 27 🙂

Dodatkowo pusta plansza jest dla Was – drukujecie ją dwa razy – na pierwszej mama/tata układa wzór (jaki Wam tylko przyjdzie do głowy), na drugiej Młody odwzorowuje.

PAMIĘTAJCIE!

Wzór NIE POWINIEN być układany na wzorniku, ponieważ nie ćwiczy wtedy analizy i syntezy wzrokowej w takim stopniu, jak byśmy chcieli!!! Ważna jest umiejętność przełożenia na pustą tabelkę czy miejsce obok wzoru!!!

Plik mnie wystarcza w zupełności, choć widzę, że nie jest doskonały. Jednak moje klocki wykonane są z twardej tektury, podobnie jak klocki „jednej z moich mam”, które pokazywałam Wam wczoraj na FB

Analiza i synteza wzrokowa ćwiczona z dziećmi dwujęzycznymi. Terapia logopedyczna przez Skype online.Widzę, że wzory nie są doskonałe (ach te wystające pojedyncze kreseczki), ale właśnie dlatego m.in. przygotowana jest pusta plansza 🙂

A jak ktoś jest perfekcjonistą i wymaga cudów, to polecam Analizę i syntezę wzrokową z wydawnictwa WiR lub Białe czy czarne. Symultaniczne i sekwencyjne strategie uczenia się, wyd. Arson :))

Komentarze

 1. ja drukuje pomoce tego typu, ktore maja byc sztywne i odporne na kartonie zamiast papieru do drukarki a potem je laminuje w plastiku o wiekszej gestosci (moja plastifiarka obsluguje trzy gestosci 80, 100 i 125).

   1. drukuję całą stronę, laminuję i potem rozcinam na klocki – najlepiej gilotyną, wszystko trzyma się doskonale
    żeby zalaminowane elementy nie ślizgały się po stole, podkładam gumowaną podkładkę na biurko (kiedyś pod myszkę były takie 😉 ), albo podkładka z filcu/flizeliny
    Pozdrawiam 🙂

 2. Materiał do wydruku jest naprawdę świetny. 28 stron to trochę dużo ale widzę że naprawdę warto. Najważniejsze dla mnie jest to że można stopniować trudność więc pomoc starczy na dłużej. ja ostatnio zaniedbałam analizę i syntezę bo już zabrakło mi pomysłów – ale zadania były za proste dla syna albo go już nudziły. A teram mam dla niego wyzwanie. Serdecznie dziękuję za mozliwość pobrania i wydruku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress