Dzisiaj niekoniecznie o dzieciach będzie, choć o nich też dwa słowa 🙂

Zacznę, że kupiłam niedawno „Historyjki obrazkowe z humorem” wyd. Harmonia i wiecie co.. to był strzał w 10. Są świetne, dzieciaki je lubią, a gratis od firmy mogą same sprawdzać czy dobrze zrobiły zadanie, bo w środku jest zestaw do samokontroli 🙂 Polecam.

Ale ja nie o dzieciach dzisiaj.

Fascynuje mnie od dawna jedna rzecz: „leczenie” (w cudzysłowie, bo logopeda to nie lekarz) objawów bez poszukiwania przyczyn. Myślę sobie ileż to razy widziałam posta jakiejś niepewnej mamy na FB w logopedycznych grupach z zapytaniem i ile razy zastanawiałam się dlaczego niektórzy odpowiadają zamiast wysłać na diagnozę. Przecież nawet zwykła deformacja głoski ma gdzieś swoją przyczynę i nie da się – najczęściej – na podstawie opisu stwierdzić co i jak.

Banalny przykład: jakiś czas temu napisała mama, że ma córkę, że trzy lata, że dwujęzyczna i że od pewnego czasu (od kiedy urodził się brat! ważne!) Mała zaczęła się jąkać powtarzając pierwszą sylabę (Ka-ka-kasia).

Odpisałam.

Prawdę.

Że nie wiem co to, że może jąkanie, może nie, że warto z psychologiem (bo taki zbieg okoliczności).

Kilka dni później weszłam na FB. Patrzę, oczy przecieram, szkła od okularów myję: ta sama mama ten sam post wrzuciła na grupę dla rodziców. I witki mi opadły. Otóż mama dowiedziała się, że jąkanie jest naturalne u dzieci dwujęzycznych (!) i ze w ogóle nie powinna się przejmować. Szczęśliwa („Jesteście super <3”) obiecała, że nie będzie się przejmować i da dziecku czas. A co?! Kto jej zabroni.

Na diagnozach rodzic jest wypytywany o wszystko (powinien być):

 • o sposób spania dziecka
 • o czas, kiedy zaczęło mówić,
 • o pokarmy, które je
 • o sposób picia
 • o rodzinę
 • o rozwój motoryczny
 • i o tysiąc innych rzeczy.

A w internecie dajemy rady ot tak, bez zastanowienia. Zresztą nie tylko logopedyczne: boli Cię głowa? weź ibuprom. A potem radca dowiaduje się, że głowa boli, ale z zatok i bardziej coś na zatoki by się przydało niż leczenie objawów. Bo to przyczyna jest najważniejsza. Zawsze.

Komentarz

 1. Witam! Zbyt późno zajrzałam na Pani bloga, a bardzo chciałabym wziąć udział w Pani wykładzie 22.02, czy jest jeszcze szansa udziału w nim?

 2. Zgadzam się z Panią w 100%
  Doradztwo to jedna z poważnych chorób współczesności
  niestety… również nie zdiagnozowana;

  zgadzam się że leczenie objawowe prowadzi tylko do… kolejnej choroby
  pozdrawiam ciepło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress