Nikt nie wie kiedy i jak się urodził pomysł ten pomysł projektu dla dzieci polonijnych. Ale to jest nieważne, ważne, że ten projekt jest.

rhonna-collage

Kto?

Stowarzyszenie Polska Ludoteka Rodzinna przy wsparciu Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Głoski 🙂

Co robimy?

Album. Wielki album miejsc, w których mieszkają dzieci polonijne. Album, który nie będzie typowym przewodnikiem turystycznym, a pokazaniem najciekawszych – z punktu widzenia dziecka – miejsc w jego najbliższym otoczeniu. Dlatego liczymy się z tym, że w albumie nie zobaczymy pomników – choć nikt ich nikomu nie broni umieszczać – a ulubiony dom na drzewie, szkołę czy basen. Po prostu – pokaż nam, gdzie mieszkasz.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Uczniowie szkół polonijnych (zarówno SPKów, jak i szkół prywatnych i społecznych! za nieformalną szkołę uznajemy także przynajmniej 5osobową grupę dzieci nauczanych j. polskiego w domu/ach) w wieku 8-13 lat wraz z nauczycielem. Dzielimy się na dwie grupy wiekowe:

a)8 – 9 lat
b)10-13 lat

Co trzeba zrobić?

Uczeń fotografuje swoje ulubione miejsca w miasteczku/wsi/mieście, w którym mieszka, a potem opisuje je. Praca trafia do nauczyciela. Teraz całą grupą z jednej szkoły musicie stworzyć okładkę swojej części albumu. Okładka wraz z pracami uczniów w formatach doc., docx lub odt. trafia mailem do nas (oopowiedzmi@gmail.com). Jeśli trafiają do nas prace w dwóch grupach wiekowych – postarajcie się stworzyć dwie okładki, choć to nie jest warunek konieczny.

Grupa młodsza w swoich pracach musi odpowiedzieć na pytania:

1. Jakie miejsce wybrałem?

2. Dlaczego?

3. Co chcę Ci w nim pokazać?

Grupa starsza dodatkowo opowiada ciekawostki związane z tym miejscem. Pamiętajcie! Ciekawostki nie muszą być historyczne lub patetyczne (choć mogą!) wystarczy napisać, że na tym basenie codziennie rano ćwiczą wszyscy uczniowie z pobliskiej szkoły 🙂

Każdy nauczyciel musi wysłać także podpisane i zeskanowane oświadczenie. 🙂

Co zyskujemy?

Wielki album miejsc, w których mieszkacie. W czerwcu album zostanie wysłany do wszystkich szkół, które wezmą udział w projekcie. Dzieci zobaczą w nim swoje prace!!

Dodatkowo chcemy stworzyć film z powstawania albumu. Jeśli więc będziecie mieć jakieś zdjęcia „od kulis” – prześlijcie nam je 🙂 oopowiedzmi@gmail.com

Dodatkowo dzieci podszkolą swój język polski w piśmie, a my – jako nauczyciele – zyskamy niebanalne lekcje. Czegóż chcieć więcej? 🙂

Po co to wszystko?

Aby zintegrować środowisko polonijne, to raz. Aby dowiedzieć się czegoś ciekawego o miejscu, w którym mieszkamy, to dwa. Aby wspierać język polski w czytaniu i pisaniu, to trzy. Aby pokazać różnorodność Polonii, to cztery i aby zintegrować środowisko szkół polonijnych, to pięć. Pięć powodów, dla których warto się do nas przyłączyć i wspólnie z nami stworzyć album miejsc, w których mieszkamy.

Poznajmy się! Stwórzmy razem wielki album miejsc zamieszkiwanych przez dzieci i młodzież polonijną!!

Regulamin projektu dostępny jest tutaj.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres oopowiedzmi@gmail.com

Zapraszamy!!!

Komentarz

  1. Pingback: - My CMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress