Już tyle napisano o rozwoju mowy dzieci dwujęzycznych i jednojęzycznych w Internecie, że czasem mam wrażenie, że napisano już wszystko. A tymczasem nadal królują pytania i mity, więc.. cóż robić?

Pokażę Wam tabelkę:

Dziecko dwujęzyczne Dziecko jednojęzyczne
Głuży w 3 m-cu życia (aghhh) Głuży w 3 m-cu życia (aghhh)
Gaworzy, czyli naśladuje sylaby i powtarza je, bawi się nimi w 7 m-cu życia (mamamamama) Gaworzy, czyli naśladuje sylaby i powtarza je, bawi się nimi w 7 m-cu życia (mamamamama)
Około 1. r.ż. mówi przynajmniej trzy wyrazy zrozumiałe dla rodziców/niani/dziadków. Wyrazy mogą być z różnych języków. Około 1. r.ż. mówi przynajmniej trzy wyrazy zrozumiałe dla rodziców/niani/dziadków.
Około 2. urodzin łączy dwa wyrazy w pierwociny zdania, mogą to być wyrazy z różnych języków, mogą być w jednym. Około 2. urodzin łączy dwa wyrazy w pierwociny zdania.
Około 3.r.ż. pyta. Pyta. Pyta.. i ciągle pyta 😊 Około 3.r.ż. pyta. Pyta. Pyta.. i ciągle pyta 😊
Około 4.r.ż. opowiada o świecie budując zdania złożone. Zaczyna się okres świadomego rozróżniania języków. Około 4.r.ż. opowiada o świecie budując zdania złożone.

Powiedzcie mi czym się różnią te dwie kolumny od siebie?

Prawie niczym 🙂

Wszystkie najnowsze badania naukowe wskazują, że rozwój mowy dzieci dwujęzycznych przebiega podobnie do rozwoju mowy dziecka jednojęzycznego. (Polecam J. Paradis). Mit opóźnionego w rozwoju mowy dwujęzyczka wziął się ze starych badań, kiedy „na tapetę” wzięto dzieci z biednych dzielnic meksykańskich Nowego Jorku. Udowadniano wtedy, że dwujęzyczność powoduje opóźnienia. Badania te zostały obalone – dziś już wiemy, że wpływ na owe opóźnienie miały przyczyny środowiskowe.

Wiemy też, że dwujęzyczność/wielojęzyczność nie powoduje opóźnień w rozwoju mowy. Wiemy też jak wpływa na rozwój dziecka.. na tyle, na ile znamy mózg.

O tym w następnym wpisie, jeśli macie ochotę poczytać 😉

Komentarze

  1. No ludzie nie są świadomi za bardzo tego że tak jest i dlatego nie chcą uczyć dziecka 2 języków bo myślą że się opóźni w rozwoju a tak na prawdę na moje to dobre rozwiązanie żeby uczyć dziecko już od maleńkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress