Ludzki mózg jest niezwykle złożony, a jego dwie półkule pełnią różne, choć komplementarne funkcje. W uproszczeniu, prawa półkula mózgu jest bardziej zaangażowana w przetwarzanie obrazów i bodźców wizualnych, co jest dominujące we współczesnym świecie pełnym reklam i emoji. Z kolei lewa półkula jest kluczowa dla języka, odpowiada za zasady gramatyczne i łączenie dźwięków w słowa. Spoidło wielkie, znane również jako ciało modzelowate, odpowiada za przekazywanie informacji między półkulami. Dlatego w terapii logopedycznej, szczególnie u dzieci dwujęzycznych, ważne jest stymulowanie obu półkul, aby osiągnąć harmonijny rozwój mowy.

1. Analiza i synteza wzrokowa

Pierwszym krokiem w pracy z dziećmi jest rozwijanie umiejętności analizy i syntezy wzrokowej. Pokazujemy dziecku cały obrazek i przy nim tniemy go na części. Prawa półkula musi zobaczyć proces analizy, żeby mogła zrozumieć syntezę. W ten sposób wprowadzamy dziecko w procesy, które później pomogą mu w nauce języka.

2. Ćwiczenie pamięci

Zaczynamy od ćwiczeń pamięci globalnej, a następnie przechodzimy do pamięci sekwencyjnej. Jest to kluczowe w rozwijaniu umiejętności językowych, ponieważ pozwala dziecku zapamiętywać i łączyć słowa w zdania.

3. Uporządkowanie sekwencyjne i szeregowanie

Sekwencyjne układanki lewopółkulowe zaczynamy od prostych kolorów i kształtów. Pomaga to dziecku w zrozumieniu sekwencji, co jest podstawą do późniejszej nauki gramatyki i składni językowej. Podobnie działa szeregowanie, które uczy dziecko logicznego porządkowania informacji.

4. Wyszukiwanie różnic i uporządkowanie linearne historyjek obrazkowych

Ćwiczenia te rozwijają umiejętność dostrzegania detali i logicznego myślenia, co jest niezbędne do nauki czytania i pisania. Pomagają dziecku zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe i kolejność zdarzeń.

5. Grafopercepcja i odwracanie wzorów

Przerysowywanie kształtów i odwracanie wzorów to ćwiczenia rozwijające motorykę małą i umiejętności przestrzenne, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju mowy i umiejętności pisania.

6. Nauka czytania i kategoryzacje

Naukę czytania zaczynamy od globalnych samogłosek i wyrazów, a następnie przechodzimy do czytania sekwencyjnego. Kategoryzowanie, czyli segregowanie informacji, jest jedną z najważniejszych umiejętności dla małego dziecka. Pomaga w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia i organizacji języka.

7. Treningi słuchowe

Słuch jest podstawowym zmysłem do mówienia. Ćwiczenia słuchowe pomagają rozwijać zarówno słuch fizjologiczny, jak i fonemowy, co jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju mowy.

Harmonijny rozwój obu półkul mózgowych jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka, szczególnie w kontekście nauki języków. Terapia logopedyczna online oferuje różnorodne metody, które pomagają dzieciom dwujęzycznym rozwijać umiejętności językowe w sposób zabawny i angażujący. Pamiętajcie, drodzy rodzice, że ćwiczenia nie muszą być nudne. Wiele z nich można przekształcić w zabawę, co dodatkowo motywuje dzieci do nauki.

logopeda online, dzieci dwujęzyczne, rozwój mowy, umów wizytę, zarezerwuj termin
zarezerwuj termin na diagnozę i terapie online i sprawdź rozwój mowy swojego dwujęzycznego dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress