W „Głosce” staramy się, aby terapia logopedyczna była jak najbardziej efektywna i komfortowa zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Spotykamy się raz lub dwa razy w tygodniu, Wy przed swoim komputerem, ja przed swoim. Dzięki formie online, możemy realizować terapię bez względu na miejsce, w którym się znajdujecie. Czasami dziecko otrzymuje materiały do ćwiczeń przed zajęciami, aby lepiej przygotować się do sesji.

Spotkanie i przygotowanie

Sesje trwają około godziny. Na początku umawiamy się na dogodny termin przez telefon. 

Diagnoza

Diagnoza jest kluczowym elementem każdej terapii, a jej przebieg zależy od wieku dziecka i rodzaju zauważonych problemów, takich jak „dziwny kontakt”, „wada wymowy” czy „podejrzenie dysleksji”. Więcej na temat alertów, które skłaniają do konsultacji znajdziesz tutaj.

Podczas diagnozy sprawdzam:

 • Komunikację: Uśmiech, kontakt wzrokowy, rozumienie i nadawanie gestów, mowę i wymowę.
 • Rozumienie komunikatów: Proste i złożone komunikaty werbalne dostosowane do wieku dziecka.
 • Lateralizację: Ustalam dominującą stronę ciała.
 • Zdolności aparatu artykulacyjnego: Sprawdzam wargi, język, policzki. Jeśli dziecko wymawia wyraźnie, nie pogłębiam badania, bo problem leży zwykle gdzie indziej.
 • Grafomotorykę oraz motorykę dużą i małą: Oceniam zdolności manualne i ogólne umiejętności ruchowe.
 • Percepcję wzrokową i słuchową: Sprawdzam, czy dziecko widzi i słyszy prawidłowo. W razie podejrzeń kieruję dalej.
 • Umiejętność odczytywania metajęzyka: U dzieci starszych oceniam zdolności do rozumienia bardziej abstrakcyjnych komunikatów.

Diagnozę i terapię prowadzę w formie zabawy, często na dywanie, choć dostosowuję się do preferencji dziecka. Niektóre dzieci wolą pracować przy biurku, ale z nimi również staram się, aby sesje były zabawne i angażujące.

Ważnym elementem diagnozy jest wywiad z rodzicami. Pytam o różne aspekty życia i rozwoju dziecka, aby znaleźć przyczyny zgłoszonych problemów. Jeśli jest taka potrzeba, kieruję dziecko do innych specjalistów.

Po diagnozie, wspólnie ustalamy plan terapii. Rodzice otrzymują program ćwiczeń do wykonania w domu, który jest kluczowy dla skuteczności terapii. Regularne sesje online pozwalają na monitorowanie postępów i wprowadzanie ewentualnych zmian w programie terapeutycznym.

Sesje terapeutyczne w „Głosce” są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Staram się, aby były one jak najbardziej efektywne i przyjazne, eliminując stres i skupiając się na zabawie. Diagnoza trwa zazwyczaj około 60 minut, a jej celem jest dokładne zrozumienie problemów dziecka i stworzenie odpowiedniego planu terapeutycznego. Pamiętajcie, że nie ma się czego bać – nawet najgorsza pewność jest lepsza niż strach przed niepewnością. W „Głosce” dbamy o to, aby każde dziecko i rodzic czuli się wspierani i zrozumiani.

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na pierwszą sesję, zapraszam do kontaktu!

Bądź na bieżąco! Śledź nas na Instagram i Facebook.

Komentarze

 1. Bardzo skromny wpis. Przecież u nas po około 10 minutach przez skypa stwierdziłaś problemy ze słuchem. Coś czego pediatrzy, a później laryngolodzy nie zauważyli. „Masz nosa” do diagnoz 🙂

 2. a jak się diagnozuje dziecko dwujęzyczne? Moje dziecko urodziło się w UK, język angielski zaczyna u niego dominować. Zauważam, że nie wymawia poprawnie polskich głosek (szczególnie tych trudniejszych jak „dź” albo „ch”). Język polski tylko słyszy u rodziców (mówimy w domu po polsku, ale nie mamy telewizora i nie ma kontaktu z polską telewizją). Ma 4 lata. Czy powinnam iść z nim do logopedy?

 3. Moja pierwsza i jedyna wizyta u logopedy… – to był dla mnie koszmar. Byłam przerażona. Siedziałam w jakimś ciemnym gabinecie. Przede mną było lustro. A pani logopeda zbliżała się do mnie z jakimś patykiem. I próbowała wsadzić mi w usta. Zostałam doprowadzona do logopedy, aby wyleczyć mnie z jąkania. Lecz byłam wtedy tak bardzo przerażona, że jąkanie przeszło mi samo – ze strachu!
  To było ze trzydzieści lat temu.
  Jak to dobrze, że Pani Kasia i logopedy prowadzą zajęcia metodami cywilizowanymi. Wszystko miło i przyjemnie. A przede wszystkim z pożytkiem dla naszych dzieci!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress