O kategoryzacjach już pisałam wcześniej. W wielkim skrócie jest to segregowanie przedmiotów na podstawie ich cech wspólnych. Różnych.

I często jest tak, że Państwo, jako rodzice, kategoryzujecie klocki wg koloru czy łyżeczki wg kształtu. I ok 🙂 Ale nie wiecie tego, że najtrudniej skategoryzować jest tę samą rzecz powtórnie, ale już z inną cechą.

Dobra, przełóżmy z polskiego na nasze – dziecku trudno jest najpierw przyporządkować sweter do ubrań czerwonych, a potem ze zmieszanego zbioru ubrań – do zimowych. Bo dla niego sweter jest czerwony.

I czasem taką umiejętność trzeba wyćwiczyć. Dzieci dwujęzyczne niezaburzone nie mają problemu z takimi kategoryzacjami. Te zaburzone (dwujęzyczne) – mają. W obu językach.

Dlatego przygotowałam sobie bardzo prostą pomoc (logopedyczną) 😉

To bardzo prosta plansza.

Pomoce logopedyczne do ćwiczenia kategoryzacji u małych dzieci, także dwujęzycznych.

Na planszy są kolorowe plamy z bibuły niekarbowanej. Ale spokojnie mogą też być  wykonane z papieru kolorowego. Zauważcie, że plamy pomarańczowa, czerwona i niebieska są duże, a zielona i żółta – małe.

Teraz bierzemy kolorowe pompony, albo inne kolorowe skrawki 🙂

Domowe sposoby na ćwiczenie kategoryzacji u małych dzieci. Kategoryzacje dwufunkcyjne.

I kategoryzujemy według koloru – czerwone na czerwone, zielone na zielone itd. Ale potem! Potem jest trudniej. Kładziemy duże pompony na dużej plamie i małe na małej. Różnokolorowe!!! i dziecko teraz szaleje, bo nie jest łatwo 🙂 Pamiętajcie, aby wykładając pompony mówić dziecku tak: „Duży na dużą, mały na małą, mały na małą, duży na dużą, gdzie ten?” i nie podawać dziecku pomponów sekwencyjnie – duży, mały, duży, mały, duży, mały!

Zaręczam, że zadanie nie jest łatwe 🙂

Podobnie poszukajcie w domu skarpetek jasnych i ciemnych. Dzielcie ich najpierw według koloru (jasne – ciemne), a potem wedle właściciela (mamy-taty-Jasia-siostry-brata).

A potem kategoryzacje językowe 🙂

Ćwiczenie kategoryzacji u małych dzieci. Domowe metody ćwiczenia kategoryzacji u dzieci dwujęzycznych. Ćwiczenie kategoryzacji, segregując kolory.Tu możecie podzielić według miejsca na świecie (to, co na ziemi, a co lata?) oraz według.. hmm.. żywota? (co zwierzę, co maszyna). Kategoryzacji może być wiele.

Ahoj!

Kategoryzujcie 🙂

 

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress