Jest tak:

Uczymy dziecko dyslektyczne czytania. Bo czytać każdy musi umieć w dzisiejszym świecie, choć wiem, że istnieją jednostki, które tego nie potrafią. I metodą symultaniczno – sekwencyjną na pewno nauczę takiego „dys” czytać, ale nikt nigdy nigdzie jego rodzicom nie obieca, że ten „dys” będzie LUBIŁ czytać. Zwłaszcza o rzeczach, które jego zdaniem są mu całkowicie do szczęścia zbędne. A takim dyslektycznym nastolatkom do szczęścia jest zbędne absolutnie wszystko, co ich nie interesuje i co jest związane ze szkołą, np. budowa pantofelka czy ilość wydobytego węgla w Bułgarii w 1990 roku. I doskonale to rozumiem.

Istnieją jednak takie fakty, które przydałoby się wiedzieć. Dzisiaj na FB pokazywałam Wam, jak przekazuję wiedzę Olafowi.

Ćwiczenia na dysleksję dla dzieci dwujęzycznych. Ćwiczenie dysleksji poprzez przekazywanie dziecku wiedzy. Ćwiczenia na dysleksję poprzez czytanie.

Bardzo podobnie robię ze starszymi dziećmi z dysleksją. Wiadomo, że najfajniej czyta się teksty, które są głupie. Wie o tym każdy nauczyciel. Dlatego piszę takie teksty, w których przemycam trochę wiedzy. Oczywiście, że nie zastąpię pani od biologii czy pana od fizyki, ale jednak coś potem w główkach zostaje.

Zobaczcie przykładowe teksty:

a) z fizyki

Ćwiczenia na dysleksję poprzez czytanie o problemach z fizyki. Prosta fizyka dla małych dzieci sposobem na ćwiczenie dysleksji.b) nauka o zdrowiu.. i biologia 🙂

Ćwiczenie na dysleksję poprzez czytanie o zagadnieniach z biologii.c) znowu ryby i skrzela w duchu kryminologii 😛

Ćwiczenia na dysleksję poprzez czytanie o różnych dziwnych sprawach, np. z kryminalistyki.d) ortografia – problem z zapamiętaniem słówka WAHAĆ

Ćwiczenia na dysleksję połączone z ćwiczeniami ortografii.

Zapewniam, że tego typu teksty są fajniejsze, bo ciekawsze… i zawsze coś można „przemycić”.

Ale ale… suchą kartkę jak dam młodemu człowiekowi, to mnie wyśmieje.. Że on będzie czytał? Sześć kartek naraz? Jasne! Dlatego często mam je w organizerze kopertowym:

Ćwiczenia i pomoce logopedyczne na dysleksję u dzieci (dwujęzycznych) i młodzieży.

To sześć, czasem siedem lub osiem kopert połączonych ze sobą (inspiracja z Internetu 😉 ) w zależności z kim właśnie się uczę. Zapewniam Was, że lepiej jest dawkować emocje jednocześnie wiedząc ile jeszcze nieszczęścia czeka nas do końca 😉 Dlatego dzieciaki lubią system kopertowy – wiadomo, ze jeszcze cztery i koniec, ale oszukujemy (się) też, że tekstu jest mało.

Taki organizer robię z kilku kopert

Proste sposoby na dysleksję. Pomoce logopedyczne na dysleksję wykonane domowymi sposobami.

Łączę je ze sobą przyklejając „zamykania” do tyłu poprzedzającej koperty

Organizer kopertowy do ćwiczeń na dysleksję poprzez naukę czytania dla dzieci dwujęzycznych.

Koperty z prostymi tekstami do czytania są świetnym sposobem do ćwiczenia dysleksji u dzieci i młodzieży.

Następnie zaginam na „łamaną”

Proste i łatwe pomoce logopedyczne do ćwiczeń na dysleksję.

Do pierwszej koperty doklejam tekturkę, bo koszmarnie wygląda np. czerwona koperta z żółtym zamykaniem na sobie

Ćwiczenie dysleksji poprzez naukę czytania dla małych dzieci.Najczęściej „tyły” też ze sobą sklejam i powstaje organizer na kształt książeczki

Proste pomoce logopedyczne do nauki czytania metodą krakowską.

Potem wystarczy do każdej koperty wrzucić tekścik…

Krótkie historyjki do ćwiczeń dysleksji u dzieci i młodzieży.

i już 🙂 gotowe 🙂

Organizerów tego typu używam też na dłuższą metę do terapii wad wymowy. W pierwszą kopertę wrzucam wtedy sylaby z daną głoską, w drugą słowa, w trzecią frazy, potem zdania i ostatnie – teksty. Do kolejnej koperty przechodzimy tylko wówczas, kiedy uda nam się opanować poprzednią. Powiem Wam, ze to bardzo motywująco wpływa na dzieciaki – zwłaszcza, że nigdy nie chowam „gołych” tekstów, a zawsze są tam jakieś fajne zadania :), obrazki, naklejki czy niespodzianki.

Sama też używam takiego organizera. Niby można pacjentów zapisywać w kalendarzu, pewnie. Jednak wolę sobie rozpisać tydzień, w każdą kopertę wrzucić grafik na jeden dzień. Potem, kiedy przeglądam Internet wpada mi do głowy jakiś pomysł na pomoc, na zadanie dla dziecka, to tylko zapisuję na małej kartce i wrzucam do koperty na ten dzień 🙂 W ten sposób tworzę bazę. Cóż, nie jestem uporządkowana ;)) Czasem też zapisuję zwykłe rzeczy, domowe.. 🙂

Organizacja dnia pracy jako prosta pomoc logopedyczna na dysleksję.

Także polecam :))

Zwłaszcza teksty dla młodzieży dyslektycznej, wszak od tego się zaczęło 😉

Domowe sposoby na dysleksję u dzieci dwujęzycznych.

Komentarz

  1. Pani Kasiu świetny pomysł z tymi kopertami – i do nauki czytania i do nauki innych informacji. I jak fajnie to wygląda. Jestem zachwycona – niby coś prostego a jednak tak efektownego i przydatnego.

  2. A w Bułgarii wydobywa się węgiel? Jaki kamienny? Szczerze wątpię.
    Ale… post naprawdę bardzo ciekawy. Świetny pomysł na ćwiczenia z dysleksją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress