Często jest tak, że przygotowuję tu jakieś pomoce i potem bardzo chcę je wykorzystać z dziećmi starszymi i się nie da. Nie dam przecież siedmiolatkowi księżniczek ani rycerzy, a dziesięciolatkowi – dinozaurów. Często jest także tak, że „dostaję” na Skype (logopeda online) dzieci starsze z dysleksją, które ktoś kiedyś próbował nauczyć czytania po polsku głoskowaniem. A przecież ja wiem i Wy wiecie, że głoskowanie nie jest najcudowniejszą metodą dla dzieci z dysleksją, a już na pewno dla dzieci dwujęzycznych z dysleksją!!!

Zatem przychodzi taki 10latek i trzeba go poniekąd nauczyć czytania na nowo. I jak? Biedronkami i motylkami? Nie… sylabami przestrzennymi? Tak.. ale z czasem trzeba przenieść się na papier.

Wtedy wykorzystuję sudoku.

Znacie tę grę?

Mamy 9 kwadratów podzielonych na 9 części każdy. Trzeba tak wpisać cyfry od 1 do 9, aby w żadnym kwadracie, żadnym rzędzie oraz żadnej kolumnie się nie powtarzały.

I ja takie sudoku wykorzystuję w zabawach sylabowych.

Popatrzcie:

Nauka czytania u dzieci dwujęzycznych może być fantastycznie wspomagana przez sylabowe sudoku.

DO przygotowania tego sudoku użyłam sylab PA PO PU MA MO MU i samogłosek A O U. Sylaby nie mogą się powtórzyć w małym kwadracie, w rzędzie i kolumnie. Trzeba się trochę namęczyć (z pozycji 8- czy 9latka, żeby rozwiązać). A męcząc się, nie ukrywajmy – mówimy głośno to, co chcemy wpisać. Zatem „Tu PA pasuje...” Zadaniem ucznia jest wpisywać… zadaniem nauczyciela pilnować, aby uczeń wpisując poprawnie wymawiał sylaby.

Mam też jeszcze jedno. Też z P i M i samogłoskami, bo ten zakręt przejść dzieciakom najtrudniej, a dwujęzycznym – w szczególności.

Sylabowe sudoku przede wszystkim fantastycznie szkoli logiczne myślenie u dzieci dwujęzycznych.

Zasada taka sama… 🙂

Ale to nie koniec 🙂 Zdaję sobie sprawę, że nie każdy z Was trudzi się akurat z tymi sylabami. Czasem problemem jest opozycja otwarta zamknięte. Dla takich uczniów też przydaje się sudoku.

Jak je zrobić? 😉

Mam dla Was niespodziankę – ja też nie umiem wyliczyć, gdzie co ma być 😀 Dlatego korzystam z gotowców. Wchodzę na stronę OpenSky Sudoku, wpisuję, że chcę 1 układankę na poziomie łatwym (easy), bo to jednak dla dzieci ma być.

W szczególności u dzieci dwujęzycznych połączenie sylabowego sudoku z nauką czytania jest bardzo wskazane. (dobra, tu wpisane 20, ale tyle potrzebowałam :P)

Strona generuje puzzle.

Do wspomagania nauki czytania u dzieci dwujęzycznych bardzo polecam sylabowe sudoku. Jest to bardzo związane z metodą krakowską nauki czytania.

A ja sobie podpasowuję pod cyfry sylaby np. 1 TA 2 AT 3 TO 4 OT 5 TU 6 UT 7 TÓ 8 ÓT 9 TY i wpisuję w szablon zamiast cyfr.

A stąd można pobrać sylabowe sudoku. Nauka czytania u dzieci dwujęzycznych przebiega znacznie szybciej i łatwiej.

I mam.

Przykład sylabowego sudoku do nauki czytania u dzieci dwujęzycznych metodą sylabową.

Podoba Wam się?

Bo wiadomość dla Was mam taką, że zarówno szablon sudoku, jak i te, które już mam, a tutaj pokazałam są dostępne za darmo. Wystarczy kliknąć i ściągnąć. Zatem mam nadzieję, że Wam się przyda i będziecie używać 🙂

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress